Lew, czarownica i stara szafa – pierwsza wycieczka do Narnii

“Lew, czarownica i stara szafa” to pierwsza z siedmiu książek, które opowiadają o Narnii i podróżujących do niej nastolatkach. Dla wielu osób stanowi ważne wspomnienie z dzieciństwa. Kojarzy się z magią i tajemniczymi przygodami w równie dużym stopniu, co “Alicja w Krainie Czarów” czy “Piotruś Pan”.

“Lew, czarownica i stara szafa” – o czym opowiada książka?

Jak to często bywa w powieściach fantastycznych dla młodych dorosłych, akcja zaczyna się w naszym świecie. Warto zwrócić uwagę na tło historyczne. Główni bohaterowie – rodzeństwo Pavensie – zostają wysłani na wieś. Ale bynajmniej nie po to, aby odpocząć. Właśnie rozgrywa się dramat drugiej wojny światowej. Nad brytyjskimi miastami krążą niemieckie bombowce, które odbierają życia zarówno żołnierzom, jak i cywilom. Dzieci są odsyłane z metropolii na prowincję – zazwyczaj do zupełnie sobie nieznanych ludzi (była to autentyczna i popularna praktyka).

Piotr, Zuzanna, Łucja i Edmund trafiają do gigantycznego domostwa dosyć nieprzystępnego profesora Kirke. Podczas jednej z zabaw najmłodsza z sióstr odnajduje w starej szafie przejście do innego świata – Narnii. Tutaj poznaje fauna Tumnusa, który częstuje ją podwieczorkiem.

Po czasie do szafy wchodzi całe rodzeństwo, aby ponownie odwiedzić magiczną krainę. Niestety Edmund zostaje zmanipulowany przez Białą Czarownicę. Symbolizuje ona Szatana i ogólnie siły ciemności. Spod wpływów wiedźmy chłopca wyciąga Aslan – niezwykle potężny mówiący lew.

Ostatecznie Biała Czarownica i jej armia potworów zostają pokonane, a rodzeństwo Pavensie zasiada na tronie samej Narnii.

“Lew, czarownica i stara szafa” i jej ciąg dalszy

Clave Staples Lewis dokonuje ciekawego zabiegu. Mianowicie dzieci zostają w Narnii i rządzą nią jako równorzędni królowe i królowe. Dożywają w magicznej krainie dorosłości, po czym jak gdyby nigdy nic wracają do swojego świata. Tutaj przemieniają się ponownie w dzieci. Jest możliwe, że autor chciał się w ten sposób odnieść do sposobu, w jaki najmłodsi przeżywają zabawę. Często dosłownie zamieniają się w niej w królów, rycerzy i czarnoksiężników.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że “Lew, czarownica i stara szafa” doczekała się kontynuacji. Pisarz stworzył aż sześć kolejnych powieści dotyczących Narnii. I co ciekawe, to kraina i Aslan pozostają tutaj elementami łączącymi. Rodzeństwo Pavensie w pełnym składzie pojawia się jeszcze tylko w drugiej części. Z czasem na wyprawy do tej świata czarów udają się zupełnie inne dzieci. W jednym tomie (“Koń i jego chłopiec”) całkowicie brak też gości z naszej rzeczywistości.