Lew, czarownica i stara szafa

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Jeśli zamknąć ją wybitnym umyśle utalentowanego pisarza – powstają ponadczasowe klasyki literatury. Takim jest właśnie “Lew, czarownica i stara szafa”.

Początek fascynującej przygody

Historia czworga sierot wojennych, których okrucieństwo wojny rzuca do wiejskiej posiadłości nieznanego, ekscentrycznego naukowca to już stały element popkulturowego krajobrazu. “Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa” to początek wspaniałej przygody. Gdy Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja Pevensie trafiają do profesora Gregorego Kirka nie mają pojęcia, że ich życie zmieni się na zawsze. Podczas jednej zabaw znudzone dzieci odkrywają w jednym z pomieszczeń starą, dębową szafę. A w niej…

“Lew, czarownica i stara szafa” to pierwsza z trzech części cyklu “Opowieści z Narnii”. Pełna bajkowych krajobrazów, wyjątkowych stworzeń, ale również zła, która nęka i dominuje krainę cieszącą się swojego czasu  wolnością i nieskrępowanym szczęściem. Pojawienie się rodzeństwa wprawia w ruch potężną machinę przeznaczenia, przed którym nie ma ucieczki. Walka dobra ze złem zaczyna się naprawdę, nie wszyscy przyjaciele są tymi, za których się podają, a każdy dobry mieszkaniec tego miejsca z utęsknieniem wypatruje ponownego nadejścia Aslana – pana tej krainy, który w komitywie z rodzeństwem Pevensie staną ramię w ramię w walce ze Złą Czarownicą, by raz na zawsze położyć kres niegodziwościom.

O autorze

Clive Staples Lewis (ur. 29/11/1898 roku, zm. 22/11/1963 r.) to brytyjski, pisarz i filolog o zacięciu filozoficznym. Bardziej niż z osiągów pisarskich znany z wydawnictw na temat literatury średniowiecza oraz licznych dzieł polemicznych odnoszących się do apologetyki chrześcijańskiej. C.S Lewis pozostaje jednym z najbardziej poczytnych brytyjskich pisarzy (150 mln sprzedanych egzemplarzy Opowieści z Narnii”), przetłumaczonych na ponad 40 języków. Jego życie i twórczość związane były nierozerwalnie z twórczością i życiem J.R.R. Tolkiena, z którym pracował się i przyjaźnił od lat studenckich.